Dobry fryzjer to...

…taki, do którego wracasz. Każdy z nas ma inne wymagania co do standardów usług. Jednak wszystkich łączy jedno, chcemy mieć ładne i zadbane włosy, dobrze dobraną fryzurę, by wyglądać i czuć się dobrze. Dlaczego więc jedni poszukują  kolejnego fryzjera, a innu przez 15 lat chodzą w tej samej fryzurze? Z perspektywy doświadczonego fryzjera, właściciela salonu, a także edukatora zobaczyłam wiele zróżnicowanych światów fryzjerskich i postanowiłam  odpowiedzieć na pytanie: czym powinnyśmy się kierować przy wyborze salonu/ zakładu fryzjerskiego. Na pewno bardzo ważnym aspektem jest poznanie własnych oczekiwań i zastanowienie się, czego oczekuję od fryzjera,  jaki standard usług mi odpowiada,  na jakie efekty liczę po wizycie. Jednak najlepiej odpowiedzą na to pytanie przykłady.

2 klientki: Pani Justyna i Pani Ania

Pani Justyna – nie lubi zmian, fryzura ta sama od 10 lat, trudno przekonuje się do innego koloru, raz w życiu zaszalała i zrobiła sobie o ton ciemniejszy. Takiej klientce nie potrzebne są sugestie fryzjera i nowe pomysły, wywołałoby to w niej duży strach. Jej oczekiwania są dla niej oczywiste ,,Tak jak zawsze proszę’’. Pani Justyna nie potrzebuje miejsca, w którym ciągle coś się zmienia, unika nowości, bo będzie w niej to powodowało niepokój, dawało poczucie strachu, że może coś się stać innego, może nie być tak jak zawsze, a ona tego nie chce. Pani Justyna będzie chodzić do jednego fryzjera przez 15 lat. Jeśli zmieni fryzjera, to tylko pod wpływem koleżanek bądź bliskich lub gdy w jej życiu wydarzy się spora zmiana i zechce odciąć się i pójść dalej. W myśl zasady: nowa fryzura – nowa ja.

Pani Ania – dynamiczna, kontaktowa, śledząca trendy, lubiąca zmiany, poszukująca wysokiej jakości usług. Pani Ania nie będzie przez 15 lat chodzić do jednego salonu, jeśli nie zobaczy w nim ciągłego rozwoju. Ponieważ interesuje się nowinkami, wszystkiego chce spróbować – miejsce, do którego chodzi musi zaspokoić jej oczekiwania. Pani Ania wymaga od fryzjera, by ten był na bieżąco z nowościami i nieustannie szkolił swój warsztat. Lubi jakość i zwraca uwagę na każdy szczegół, więc nie pojawi się w przypadkowym salonie, a fryzjer musi ją ciągle zaskakiwać i zasypywać wiedzą. Przedstawiłam Wam dwa skrajne przykłady wymagań, by teraz wyjaśnić…

Salon fryzjerski i zakład fryzjerski

Salon fryzjerski charakteryzuje się dbałością o relacje z klientem, wysoką jakością usług począwszy od rozmów telefonicznych, witania klienta/ki, oferowania serwisu w postaci napoju, by potem przejść do wykonania samej usługi. Produkty, na których pracuje się w salonach to najczęściej topowe marki fryzjerskie, które jakość swoich produktów budują w oparciu o naturalne składniki i najnowsze technologie, zgodne z zasadami ekologii, w tym aspekt nie testowania na zwierzętach. Taki salon podąża za trendami, inwestuje w rozwój zawodowy pracowników oraz śledzi wszystko to, co dotyczy ciągłego ulepszania jego usług. Szybko wprowadza nowinki i pozostaje otwarty na sugestie oraz  potrzeby klientów. 

Zakład fryzjerski jest to miejsce, gdzie można się ostrzyc, pozbyć odrostu i odświeżyć tę fryzurę, do której jest się przywiązanym. Podanie kawy czy też herbaty w zakładzie nie jest czymś oczywistym, choć zdarza się. Tu nie inwestuje się tak mocno w rozwój miejsca, co nie znaczy, że nie zmienia w ogóle. Tu stawia się na umiejętności zespołu, bazujące na tym co wynieśli ze szkół fryzjerskich. Nie śledzi się trendów, bo klienci zakładów są stabilni w swych oczekiwaniach. Pracuje się spokojnie, swoim trybem, przez lata na tych samych kosmetykach i w taki sam sposób.  Każde z tych miejsc ma swoich odbiorców, żadne nie jest dobre czy złe, po prostu inne, różniące się klimatem i standardem obsługi, a co za tym, cenami.  Każde, z tych miejsc to po prostu inny świat fryzjerski. Każdy ma swoje klientki i klientów. Justyna, skorzysta z zakładu, bo to spełnia jej potrzeby, aby czuć się dobrze. Ania pójdzie do z salonu, bo jej zmieniające się oczekiwania, wymagają takiej właśnie usługi. 

A ja mam ATELIER!

ATELIER to miejsce twórczej pracy, gdzie fryzjerstwo jest sztuką, a tworzone w nim fryzury wyjątkowe i indywidualne. Panuje tu miła atmosfera, zawsze są świeże kwiaty, pyszna kawa i herbata podkręcone nutami pór roku.

Takie miejsce buduję, wyjątkowe nie tylko dla mnie, ale i dla moich klientek i klientów. Pragnę, by czuli się dopieszczeni w każdym calu. Staram się nimi zaopiekować jako fachowiec i stylistka, ale i kobieta, która czerpie inspiracje ze świata natury i mody. Moje Atelier to mój drugi dom, gdzie oddaję się pasji, mając nadzieje, że to co robię sprawia, iż ktoś czuje się piękniej.

Zatem idąc do zakładu, salonu, czy też atelier, każda i każdy z Was dokonuje własnego wyboru. A ja Wam życzę, by ten wybór spełnił Wasze oczekiwania : ) 

Wasza

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *