Kołtuny, niesforne loki, zaplątane gumki i ich zniecierpliwione właścicielki - znacie to?

Ten wpis jest inspirowany telefonem od jednej z moich Klientek. Zadzwoniła do mnie prosząc o pomoc w pielęgnacji długich – a nawet bardzo długich – włosów młodych dam na koloniach. Włosy były takie:

Te dwie młode damy stosują dobrze dobraną odżywkę i nawet tak długie włosy łatwo jest rozczesać.

Pani Magda była opiekunką na koloniach, na których wiele dziewczynek miało długie i gęste włosy. Codzienna próba rozczesywania, a potem układania włosów na kilkunastu głowach nagle stała się nie lada wyzwaniem. A przecież wystarczyło zaopatrzyć córki w to, co najczęściej ich mamy same mają na półkach w łazience ; )

Tak moje Drogie Panie, Wasze córki to Małe Damy i tak jak każda Dama, potrzebują kilku rzeczy, by zabłysnąć. Dlatego przygotowałam dla Was kilka wskazówek i porad jak zadbać o włosy Waszych pociech, nawet gdy zdarzy się coś naprawdę niemiłego.

Przybornik młodej damy

Dobre nawyki warto wyrabiać od najmłodszych lat. Dlatego Drogie Mamy zadbajcie o przyborniki swoich córek. Te rzeczy to tzw. „must have”: 

  1. Dobry szampon i odżywka

Nawet u dzieci odżywka odgrywa ważną rolę. Przede wszystkim ma zmiękczyć włosy i ułatwić ich rozczesywanie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również odżywka bez spłukiwania. Oczywiście te produkty należy dobrać do rodzaju włosów i tu nie mogę jednoznacznie powiedzieć co dla kogo, bo to po prostu wymaga przyjrzenia się włosom. Zapraszam do mojego Atelier na darmową konsultację! Generalnie można przyjąć zasadę, że kosmetyki dla dziecięcych włosów powinny być naturalne, w czym świetne sprawdzą się kosmetyki wegańskie.

  1. Odpowiednia szczotka do włosów

Kolejnym elementem jest dobrze dobrana szczotka. To jeden z najważniejszych przyborów. Jakość wykonania i materiału oraz użytkowość odgrywają ważne rolę. Szczotka nie może szarpać, powinna gładko rozczesywać włosy. W przeciwnym wypadku będzie je niszczyć mechanicznie, czyli łamać i wyrywać. Ponadto prawidłowo dobrana szczotka nie zapobiega elektryzowaniu. Jej poręczność i lekkość będą dodatkowymi atutami. Wybór na rynku jest spory. Wiele szczotek rozczesuje niestety tylko warstwę wierzchnią, a wówczas pod spodem powstają kołtuny i z biegiem czasu są one coraz trudniejsze do rozczesania. Możecie pisać do mnie przez FB, doradzę jaka szczotka dla Waszej pociechy będzie najlepsza.

3.   Gumki, które nie zniszczą włosów.   

Zadbajcie także o dobre gumki do włosów. Kupujcie te bez metalowych elementów łączących. Takie, które nie plączą włosów i nie będą ich wyrywać, ani też łamać końcówek. Najlepszym rozwiązaniem jest frota, ona zawsze się sprawdza i zadba o komfort oraz łatwość ściągania. Zabawa we fryzjera to także dobry sposób nauki jak dbać o włosy

Wszy - mity i rady

Wszy – mają tylko trzy milimetry długości i żywią się krwią. Wcale nie skaczą i nie latają, ale w ciągu minuty mogą pokonać, aż 23 cm. Wszy atakują niemalże każdą szkołę, w okresie od września do listopada wręcz szaleją. Dlatego już teraz na początku roku szkolnego warto przygotować się na kontakt z tymi intruzami.

Nie wstydźcie się mówić o wszawicy, ponieważ wcześniej czy później prawie każdy mierzy się z tym problemem.

To jest absolutny stereotyp, że wszy są przejawem braku higieny i zaniedbania. Wszy najchętniej odwiedzają czystą głowę!

Wcale nie potrzebujcie wymyślnych preparatów, by się pozbyć nieproszonych gości.

Poniżej przestawiam różne sposoby na wszy. Także domowe ; )

Moje sposoby na wszy

Jeśli nie macie preparatu z apteki, użyjcie octu na zmoczone włosy. Potem nałóżcie czepek, czy też woreczek zabezpieczony siatką na minimum 2-3 godziny. Na noc możecie zastosować zwykły olej spożywczy. Po 24 godzinach powtórzcie mycie. Po nim powinniście oczyścić głowę z tak zwanych gnid, czyli jajeczek wszy. Bardzo ważne, żeby czyszczenie to przeprowadzić dokładnie. Świetnie sprawdzi się grzebień z bardzo drobnymi ząbkami.

Moim super przetestowanym sposobem jest… prostownica. Ustawiam na 200 stopni, a potem przeprostowuję po kolei każde pasmo.

Ostatnio na Instagramie mignęła mi fajna maszyna z końcówką jak grzebień, lecz działającą jak mały odkurzacz. Myślę, że ma to sens, lecz sama tego jeszcze nie sprawdziłam ; )

Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie wszawicy jest zapobieganie. Aby uniknąć tego problemu, do wrześniowych zakupów zeszytów, piórnika i ołówków, dodajcie także odstraszacz przeciw wszom. U mnie ten preparat jest numerem jeden. Wystarczy codziennie przed wyjściem dziecka do szkoły spryskać uczesane już włosy, by uchronić Waszą pociechę przed intruzami na głowie.

To tyle moich porad dla Was, choć tym razem bardziej dla Waszych dzieci. Jak zawsze zapraszam do mojego Atelier. Zabierzcie też czasem swoje pociechy. Chętnie obsłużę młode Damy i młodych Dżentelmenów : ) Z radością udzielę też kilku wskazówek jak dbać o ich włosy.

Wasza

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *