Kręcone włosy to po prostu ja

Kręcone włosy towarzyszą mi przez całe życie. Wraz ze mną przeszły różne etapy, a wielu z nich towarzyszyły problemy. Tak jak każdy posiadacz kręconych włosów  byłam bliska ich znienawidzenia, aż do miłości, o której to właściwie będzie ten poniekąd bardzo osobisty wpis. 

Moje kręcone włosy, przeszły bardzo wiele różnych etapów. Począwszy od prostowania, przez ich reanimację, przywrócenie witalności aż do momentu, gdy po prostu doceniłam to co mam na głowie. Cała ta droga, pozwala mi dziś podzielić się moją wiedzą oraz doświadczeniem. Zatem zapraszam do lektury, która być może pozwoli Wam zaakceptować i pokochać swoje kręciołki. Jak i wydobyć z nich naturalne piękno. Kręcone włosy potrzebują traktowania w odpowiedni sposób i to właśnie chcę Wam przekazać.

Dlaczego włosy się kręcą?

Początek to oczywiście DNA. Informacja zawarta w naszych genach, dziedziczona po przodkach. Na pewno ktoś z Waszej rodziny ma lub miała kręcone włosy, może nawet i dziadek. Naukowcy gen, który jest odpowiedzialny za skręt włosów nazwali: trichohyalin. W wyniku wielu lat badań doszli do wniosku, że triachohylina zaburza równowagę aminokwasów i powoduje naturalne kręcenie włosów.

Kręcone włosy mają swoją charakterystykę, która wynika z ich budowy. Cebulka włosów kręconych ma niesymetryczny kształt, co w efekcie powoduje, iż pojawiają się naprężenia w poszczególnych warstwach włosów, w skutek czego włosy się kręcą.

Jak dbać o kręcone włosy

Podstawą dobrego wizerunku kręconych włosów jest ich dobre cięcie. Dobre cięcie to takie dzięki któremu, włosy mają równą i lekką formę, a skręt widać od nasady po same końce. By uzyskać taki efekt, trzeba trafić do fryzjera, który naprawdę się na tym zna. Dlatego warto szukać odpowiedniego fryzjera, warto zasięgnąć informacji na różnych grupach, ponieważ nie każdy sprawdzi się w cięciu kręconych włosów. Jedno jest pewne fachowiec, który będzie chciał uzyskać efekt, o którym pisze powyżej, nie będzie ciął kręconych włosów najpierw je prostując. W mojej pracy z kręconymi włosami prowadzi mnie moja życiowa dewiza:

Włosy to nie tylko materia rosnąca na głowie, to coś dużo więcej, to nasz charakter połączony z nastrojem i biegiem naszego życia, to historia o nas, mówiąca wszystko. Zdradzająca każdy szczegół, wystarczy tylko się przyjrzeć i pochylić się nad tym co przedstawiają. No i z nimi nie walczyć.

Mycie kręconych włosów

Zacznijmy od przygotowania. Przed myciem warto nałożyć olejek wcierając go na całej długoś, bardzo dbając o końce. Można również użyć odżywki bez spłukiwania, najlepiej nawilżającą lub produktu przeznaczonego do stosowania przed myciem, taki jak np. pre-szampon.

 Nie rozczesujemy włosów przed myciem

Podczas mycia nie trzemy kręconych włosów, ani nie ocieramy o siebie, ponieważ będzie to je mechanicznie niszczyło. 

Masujemy i jedynie lekko ugniatamy, tak jak byście prały coś bardzo delikatnego. 

Pierwsze mycie robimy szamponem oczyszczającym jest to bardzo istotne, ponieważ zdejmujemy w ten sposób kosmetyki użyte do stylizacji, jeśli było ich sporo umyj dwa razy. Następnie użyj szamponu właściwego dla włosów kręconych. Rewelacyjnie sprawdzają się na tym etapie mycia odżywki myjące, one jednocześnie ściągają zanieczyszczenia i pielęgnują nasze włosy dzięki czemu już na tym etapie mycia uzyskujemy „poślizg”, co pomoże w ich rozczesaniu. Teraz czas na szeroki grzebień! Mokre włosy powinny rozczesać się gładko i bez najmniejszego uszczerbku dla ich kondycji. Po spłukaniu nakładamy produkt zgodnie z jednym z dwóch wariantów:

  • warianty 1 odżywka nawilżająca lub regenerująca, jeśli masz włosy gęste może być to produkt wygładzający zapobiegający puszeniu.
  • wariant 2 nakładamy najpierw maskę dedykowaną dla danej kondycji włosów, po około 5 minutach zgodnie z zaleceniem na opakowaniu.

Następnie nakładamy odżywkę i spłukujemy ją. Włosy spłukujemy letnią a nawet zimną wodą. Zimna woda bardzo dobrze domyka łuski włosów. Po tym zabiegu, odsączamy włosy od wody – ręcznikiem. Nie nakładamy turbanu na głowie, on powoduje zniszczenia mechaniczne, łamanie i przerywanie pasm. 

Suszenie i stylizacja kręconych włosów

Po wgnieceniu produktów do stylizacji warto użyć suszarki z dyfuzorem. Suszenie rozpoczynamy od nasady, starając się nie dotykać włosów dłońmi, lecz jedynie dyfuzorem. Potem przechodzimy do końców, gdy włosy od nasady są prawie suche. Dzięki temu zapobiegniemy puszeniu się długości i końcach. Ważne, nie możemy ich przesuszyć warto zachować średnią moc i temperaturę, by za mocno ich nie rozwiewać. Aby uzyskać objętość warto jest suszyć włosy z głową do dołu. Jeśli masz naturalną objętość suszenie zaczynamy podkładając dyfuzor od dołu, długości włosów. Dobrze jest w połowie suszenia spryskać je produktem do stylizacji w sprayu lub odżywką bez spłukiwania. Potem ponownie przejść do suszenia zmniejszając temperaturę, a na koniec użyć zimnego powietrza, co pozwoli domknąć łuski włosy. Kręcone włosy ze względu na ich naturalną suchość, dobrze jest nie dosuszać w 100%, lecz zostawić około 5% wody. Niech schną naturalnie, zbytnie przesuszenie da efekt puszenia.

AFEN w salonie fryzjerskim

Jak stylizować kręcone włosy - instrukcja w filmiku

Kręcone włosy na drugi dzień

Dobrze jest zadbać o naszą stylizację, by nie trzeba było ich myć dla uzyskania skrętu każdego dnia. Wtym celu na przykład rekomenduję spanie, w bardzo luźnym warkoczu lub zadbanie o to, by włosy były rozłożone na poduszce. gdy zadbasz o nie w nocy reanimacja następnego dnia pójdzie wam łatwiej. Włosy kręcone można reanimować na drugi dzień zwilżając je wodą, lekką odżywką lub produktem w spreju. Potem można je ponowne podsuszyć, ale już raczej tylko zimnym powietrzem. Na rynku są także produkty do stosowania na sucho w spreju, dodające elastyczności i tekstury, tu oczywiście nie musicie suszyć a jedynie lekko wygnieść. Mam dla Was, krótki filmik jak możecie ZREANIMOWAĆ LOKI.

Moje najważniejsze rady dotyczące kręconych włosów

Potencjał włosów kręconych widać na mokro. Zaraz po ich umyciu, lekko ugniatając je ręką możecie samodzielnie określić, czy dane włosy mają predyspozycje do skrętu.

Stosujcie produkty bez sls, parabenów, silikonów i alkoholu. Używajcie produktów o odczynie kwaśnym, aby wyrównać ph skóry, co także przyczyni się do wyrównania porowatości włosów, a łuska włosa będzie dokmnięta.

Nie czeszcie włosów przed i po myciu, a jedynie w trakcie, najlepiej z odżywką. Nie używajcie szczotek, one tylko powodują puszenie i zniszczenia mechaniczne. Do czesania używajcie szerokiego grzebienia.

Stosujcie odżywki nawilżającej bez spłukiwania zadbają o odpowiednią regulację wody we włosie, dzięki czemu zapobiegniecie ich puszeniu.

Rozjaśnienie i koloryzacja kręconych włosów muszą być zrealizowane bardzo umiejętnie – delikatnie. Źle zrobione spowodują utratę skrętu lub nawilżenia.

Raz w tygodniu zróbcie peeling skóry głowy, aby ją oczyścić i ułatwić odżywienie i nawilżenie. Następnie zastosujcie odżywkę na skórę głowy.. Oczywiście taką, której skład jest odpowiedni dla waszego typu włosów.

Pamiętajcie, że stosując produkty proteinowe wspomagacie uelastycznienie włosów, lecz stosowanie ich w nadmiarze może spowodować, iż będzie zachowywał się jak zniszczony.

Pamiętajcie, tylko systematyczna i długotrwała pielęgnacja jest w stanie dać widoczne efekty.

Każda z nas chce być piękna i każda próbuje na swój sposób. Czasem jest tak, że nie potrafimy tego dostrzec, albo po prostu nie umiemy tego wydobyć. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty, który mądrze zdiagnozuje, pokaże i nauczy. Zadbajcie o włosy one mogą być tym co doda Wam odwagi i pewności siebie. Włosy, to wizytówka kobiety to jej styl i charakter. Kobieta, która ma zadbane włosy może wszystko. Traktujcie swoje włosy z miłością i zaangażowaniem, one się Wam odwdzięczą pięknym wyglądem. Mam nadzieję, że po tej lekturze kręcone włosy też Was pozytywnie zakręcą. Jeśli chcecie zobaczyć więcej efektów mojej pracy z kręconymi włosami, odwiedźcie mój instargram : )

Wasza

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *