Dobre cięcie włosów to projekt architektoniczny, który powinien pokazać Ciebie jako całość, gdzie fryzura jest zwieńczeniem bryły, dlatego wybierz do tego odpowiedniego... "fryzjera-architekta".

Zapraszam do świata, w którym odkryję kilka tajników tworzenia codziennego wizerunku – fryzury, czyli dobrego samopoczucia o poranku. Pokażę, że to wcale nie muszą być przysłowiowe „pot i łzy”, tylko po prostu fachowe cięcie. Sama wiem, jak dobra fryzura  wpływa na to, że poranna kawa smakuje lepiej.

Na mojej prawej ręce mam tak oto tatuaż. Ilekroć na niego zerkam moje fryzjerskie serce bije ciut mocniej.
Oto zestaw moich nożyczek i tylko moich, bo dla każdego fryzjera jego nożyczki to przedłużenie rąk.

Dobre strzyżenie zaczyna się od wywiadu i projektu…

Pierwszym krokiem, a właściwie fundamentem – bo przecież o architekcie mowa:) – jest wywiad. To jest ten moment, kiedy fryzjer poznaje oczekiwania, przyzwyczajenia, nawyki (np. częste dotykanie grzywki, zakładanie włosów za ucho itp.) oraz  codzienne rytuały Klientki/ Klienta. Szczerość na tym etapie jest bardzo ważna. Dlatego nie bój się mówić o tym, że nie wyczesujesz włosów na szczotkę, że nie lubisz zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji itd.

Twój projekt musi być dopasowany do Twojego życia, a nie do jednorazowego modelowania u fryzjera.

Zdecydowanie powiedz, co lubisz w swoich włosach i ich zachowaniu, a co Ci przeszkadza. Dobry stylista wyciągnie z tego same mądre wnioski.  Pokaż jakie ruchy głowy i rąk wykonujesz najczęściej. To pozwoli ustalić, które elementy trzeba wziąć pod uwagę, przy tworzeniu fryzury.  Stylista powinien po takiej rozmowie zapytać o możliwość dotknięcia głowy i włosów. Dzięki temu znajdzie wszystkie uwypuklenia i wgłębienia, wicherki czy też rzadsze partie włosów. Wszystko to pomoże stworzyć projekt indywidualnego cięcia, zgodnego z codziennym trybem życia. Oczywiście taki aspekt jak styl fryzury to element, który po prostu trzeba omówić, wskazując co jest argumentem za a co ewentualnym przeciw.

Prawdziwy stylista nie pozwoli na bezkrytyczne wykonanie fryzury, która ewidentnie zaszkodzi Twojemu wizerunkowi.

Ponadto zanim weźmie do ręki nożyczki wyjaśni, co zostanie zmienione, jakie będą długości, nie określając w cm, lecz pokazując do jakiej linii przy twarzy sięgnie dana część fryzury.  Jeśli na tym etapie coś zwróci Twoją uwagę lub wzbudzi niepewność, to zdecydowanie wyraź to, bo po cięciu może już być za późno.  

Fachowe cięcie włosów wymaga zastosowania odpowiednich technik. 

Drugi etap to dobre umycie i przygotowanie włosów. Tu istotnym elementem jest sprawdzenie, jaka wygląda Twoja postawa na fotelu i co najważniejsze: czy nogi są proste. Jeśli siedzisz w pozycji „noga na nogę”, linia włosów będzie krzywa, co oczywiście wpłynie negatywnie na końcowy efekt realizacji projektu.

Odpowiednio wykonany podział na sekcje i separacje.

Ta czynność jest bardzo istotna, wręcz determinująca. Dzięki jej fachowemu wykonaniu fryzura uzyska idealnie proste linie, nie zaś kępy włosów idące w różnych kierunkach i pod różnymi kątami.

Odpowiednio dobrane narzędzia do zastosowanej techniki to lata doświadczenia, szkoleń i nauki.

Choć podstawy się nie zmieniają, sprzęt i jego jakość wiele mówią o fryzjerze. Pewne i stabilne trzymanie nożyczek pod kątem prostym i ruch samym kciukiem w momencie cięcia to fachowość. Grzebień ma nie tylko rozczesywać pasma (które czasem trzeba przeczesać kilkukrotnie od samej nasady głowy w trakcie cięcia), to także linijka i poziomica. Stylista trzyma go palcem wskazującym i kciukiem, tak aby w każdej chwili miał możliwość manewru.

Dobrze zrobione cięcie włosów to element całej sylwetki – rzeźby, której architekt nadaje kształt. 

Po zakończeniu pierwszej fazy cięcia przechodzimy do suszenia. W tym momencie fryzjer powinien obserwować ruch włosów (jaki kierunek, gdzie trzeba nadać im jeszcze objętości, a gdzie ją zredukować). Każdy fachowiec czyta z włosów, które „na sucho” wskazują mu drogę, a właściwie kierunki, w jakich chcą iść. Następnie stylista powinien przejść do technik cięcia na sucho, w miejscach, jakie tego potrzebują.

Technik i tajników cięcia jest wiele.

Ja najczęściej szukam najbardziej płaskiego punktu na czaszce. Potem wydzielam pasma jak w balejażu i wybraną część skracam ślizgiem, by włosy krótsze uniosły dłuższe. Dzięki temu trikowi w miejscu, które jest płaskie uzyskuję objętość oraz formę idealną, czyli koło. W efekcie profil fryzury staje się doskonale okrągły.  Efekt cięcia powinien być proporcjonalny do bryły sylwetki – całości postawy. Na ten element stylista zwraca uwagę, gdy tylko przekraczasz próg jego salonu. To właśnie wtedy staje się on architektem, który zaczyna planować, a w jego głowie jawi się idealny kształt dopasowany do Twojej sylwetki, tak by całość miała dobre proporcje. 

Ceny strzyżenia są zależne od wielu czynników.

Doświadczony fryzjer posiada większą wiedzę i zna więcej tajników, ma też za sobą duża liczbę szkoleń.  Jego ręka pewnie i precyzyjnie stosuje nawet najbardziej wymagające techniki. To wszystko przekłada się na cenę. Ma to też swoje odzwierciedlenie nie tylko w tym jak przebiega sama usługa i jak wygląda ona zaraz po wizycie, ale też i jak zachowują się włosy, gdy odrastają. Kryterium ceny nie stanowi czas realizacji usług cięcia. Niektóre techniki są bardzo szybkie, ale wymagają sporej wiedzy i pewnej ręki. Każdy fryzjer wycenia swoją pracę adekwatnie do swoich umiejętności i doświadczenia. Czas jest zależny od stopnia skomplikowania. Zależy także od formy wyjściowej, od ilości włosów jak i poziomu zaawansowania projektu. Moje wieloletnie doświadczenie mówi mi, że czasem za z pozoru prostym efektem końcowym stoi całkiem spory nakład czasu i jeszcze większa fachowość.  

Kilka najczęściej popełnianych błędów fryzjerskich, które mają ogromny wpływ na fryzurę i jej układanie się.

  • nieodpowiednia rozmowa i diagnoza, 
  • źle wydzielone sekcje i separacje,
  • złe trzymanie grzebienia i nożyczek,
  • nieodpowiednie kąty i postawa rąk podczas strzyżenia,
  • źle ułożone palce fryzjera, tak zwane zagniatanie linii cięcia,
  • nieodpowiednie przejście do linii bocznej przy uchu – często są wycinane „dziury” 
  • źle dobrana technika do gatunku włosów,  
  • nieodpowiednio dobrane narzędzia’
  • zła postawa ciała osoby strzyżonej,
  • brak odpowiedniego ruchu fryzjera, czyli przesuwania ciała zgodnie z ciętą separacją (powinien ją mieć na wprost siebie).

Dobrze ostrzyżone włosy nie potrzebują modelowania czy mnóstwa preparatów. Po profesjonalnie wykonanym strzyżeniu wystarczy instrukcja od fachowca (jak suszyć, czego użyć do modelowania) i zmora układania fryzury znika. Tobie pozostanie jedynie cieszyć się poranną kawą : ) Pozwól sobie na łatwiejsze życie, bez „kłótni” i walki z włosami. Dobry stylista poprowadzi Cię i wyciągnie z problematycznych sytuacji, których nie lubisz w swojej fryzurze, odkryje jej atuty i wyjątkowość.

Życzę samych wspaniałych stylizacji zrealizowanych przez dobrych architektów – fachowych stylistów. Wasza,

Similar Posts

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *